Як підготувати насіння до посіву

Як підготувати насіння до посіву

За вікном ще лютневі морози, а вам вже слід подумати про урожай овочевих культур. І багато в чому він буде залежати від того, яке насіння ви придбаєте і як підготуєте його до посіву. Його якість безпосередньо впливає на зростання, розвиток і плодоношення рослин, а також на стійкість культур до шкідників і хвороб.

Досвідчені садівники радять щорічно запасатися новим насінням. При цьому ви повинні знати, що гібридні сорти на зовнішній упаковці з насінням позначають значком «F1». Гібридні культури, виведені в результаті селекції, відрізняються скоростиглістю, підвищеною врожайністю, стійкістю до хвороб і шкідників. Єдиний їхній недолік полягає в тому, що від них неможливо отримати насіння з аналогічними властивостями, але це не так важливо для 1-річних культур.

Ви повинні також звернути увагу на дату збору насіння і термін їх зберігання. Це дуже важливий фактор, так як всі городні культури мають гарну схожістю протягом певного часу. Так, на хороший урожай огірків, томатів, кабачків, перцю, баклажана і дині можна розраховувати при використанні насіння протягом 3 років, а листових овочів, зелені і капусти - протягом 1 року.

Перед посівом їх необхідно підготувати відповідним чином. Насіння овочів - томатів, огірків, баклажанів, перцю та інших овочів спочатку ретельно переберіть, а потім ненадовго покладіть в тепле місце, загорніть їх у марлю і замочіть в світло-рожевому розчині марганцевокислого калію на 25 - 30 хвилин.

Ця процедура необхідна для захисту розсади від всіляких вірусних інфекцій. Після протруювання промийте насіння теплою проточною водою і залиште у вологій тканини на 24 години.

Насіння рослин сімейства зонтичних (кропу, кмину, моркви, петрушки, селери, пастернаку) витримуйте у вологій тканині 2 доби, при температурі 25 градусів. А насіння капусти білокачанної перед посівом у відкритий грунт витримаєте в слабкому розчині аскорбінової кислоти протягом 15 годин.

Для замочування насіння перед посівом розроблено чимало препаратів, які можна купити в спеціалізованих інтернет-магазинах. При їх використанні строго дотримуйтеся інструкції, даної на упаковці.

Заключним акордом роботи з насінням повинен стати контроль їх схожості. Для цього покладіть їх у вологу тканину на плоску тарілку і поставте в тепле темне місце. Пам'ятайте, що ви повинні постійно стежити за зволоженістю тканини. Через кілька днів ви побачите насіння з проклюнутими паростками і зможете оцінити якість і відсоток схожості насіння, яка повинна становити не менше 60 - 70%.

Можна проводити таку перевірку і безпосередньо перед посівом. При замочуванні у вологій тканині насіння швидко накльовується, а процес розвитку овочевих культур значно прискорюється. Так, насіння пасльонових (томати, баклажани та ін.) Можна проростити між 2 шарами тканини і з допомогою пінцета помістити в підготовлені лунки.

 

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment: